start

CZTERY PORY ROKU

1129Uczniowie klas 0-III naszej szkoły wzięli udział w muzycznej lekcji zaprezentowanej przez Agencję Artystyczną „MAT” z Olsztyna, pt. „Cztery pory roku”. Uczniowie poznali budowę i brzmienie dwóch instrumentów dętych: tuby i fletu poprzecznego. Tuba jest instrumentem dętym blaszanym. Dźwięk z tuby wydobywa się poprzez wdmuchiwanie powietrza do ustnika, a jego wysokość regulowana jest przyciskami (wentylami). Tuba znalazła zastosowanie w orkiestrach symfonicznych i orkiestrach dętych.

Natomiast flet poprzeczny należy do rodziny instrumentów dętych drewnianych. Pomimo, że współczesne flety wykonywane są z metalu, ze względów historycznych zaliczamy je do grupy instrumentów dętych drewnianych, ponieważ w przeszłości wykonywane były prawie wyłączne z drewna. Instrument ten wyposażony  jest w system dźwigni i klap, które umożliwiają zmianę wysokości dźwięku. Flet poprzeczny to typowy instrument melodyczny. Znalazł on zastosowanie w muzyce klasycznej, jazzowej, rozrywkowej oraz w orkiestrach dętych. Podczas koncertu uczniowie dowiedzieli się także, że muzyka ilustracyjna jest rodzajem muzyki, w której kompozytor dźwiękami opowiada dość precyzyjnie o jakimś zjawisku, zdarzeniu czy postaci, np. o śpiewie ptaków, burzy z piorunami, locie trzmiela itp.

Na zakończenie odbyły się dwa konkursy: konkurs wokalny dla grup „0”, który wygrała Zosia Jankiewicz z grupy 0 "A" oraz eliminacje do Turnieju Wiedzy o Muzyce, którego zwycięzcą została Róża Wądołowska z klasy III B.  Gratulujemy zwycięzcom!

 

szkoła

 

 

Logo Szkoła w Pilotażu Programowania

 

 

logo LS
 

 

e-Dziennik

 

Librus Synergia

 

 

zielona-flaga

 

180x150 01

    

 wolontariat

 

polub-nas-na-facebook

 

licznik odwiedzin strony:Darmowy licznik odwiedzin